Σε...δουλειά να βρισκόμαστε!
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Σε...δουλειά να βρισκόμαστε!

Τώρα που οι καιροί δυσκολεύουν, μας αρκεί απλώς σε...δουλειά να βρισκόμαστε!Πες κι εσύ τη γνώμη-καημό σου για το θέμα εδώ ελεύθερα, ακόμα και χωρίς εγγραφή!
 
ΦόρουμΑρχικήLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Ψηφοφορία
Πόσοι από εσάς είστε άνεργοι?(Δημοψήφισμα)
Είμαι άνεργος/η, αν και ψάχνω εντατικά για δουλειά
Σπατάλη ταλέντων: Η Ελλάδα της ανεργίας των νέων Vote_lcap48%Σπατάλη ταλέντων: Η Ελλάδα της ανεργίας των νέων Vote_rcap
 48% [ 44 ]
Είμαι άνεργος/η, αλλά δεν ψάχνω για δουλειά
Σπατάλη ταλέντων: Η Ελλάδα της ανεργίας των νέων Vote_lcap7%Σπατάλη ταλέντων: Η Ελλάδα της ανεργίας των νέων Vote_rcap
 7% [ 6 ]
Εργάζομαι, αλλά όχι στο αντικείμενο μου
Σπατάλη ταλέντων: Η Ελλάδα της ανεργίας των νέων Vote_lcap7%Σπατάλη ταλέντων: Η Ελλάδα της ανεργίας των νέων Vote_rcap
 7% [ 6 ]
Εργάζομαι στο αντικείμενό μου (τυχερέεε!!!)
Σπατάλη ταλέντων: Η Ελλάδα της ανεργίας των νέων Vote_lcap9%Σπατάλη ταλέντων: Η Ελλάδα της ανεργίας των νέων Vote_rcap
 9% [ 8 ]
Είμαι φοιτητής, φοιτήτρια ακόμα
Σπατάλη ταλέντων: Η Ελλάδα της ανεργίας των νέων Vote_lcap30%Σπατάλη ταλέντων: Η Ελλάδα της ανεργίας των νέων Vote_rcap
 30% [ 27 ]
Σύνολο Ψήφων : 91
Αν σου αρέσει το forum
Η σελίδα μας στο fb
Πρόσφατα Θέματα
Μάρτιος 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
Επισκέψεις από 15/02
Website counter

 

 Σπατάλη ταλέντων: Η Ελλάδα της ανεργίας των νέων

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ilias8513
Admin
Admin
ilias8513


Αριθμός μηνυμάτων : 176
Πόντοι : 4906
Φήμη : 53
Ημερομηνία εγγραφής : 14/01/2012

Σπατάλη ταλέντων: Η Ελλάδα της ανεργίας των νέων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Σπατάλη ταλέντων: Η Ελλάδα της ανεργίας των νέων   Σπατάλη ταλέντων: Η Ελλάδα της ανεργίας των νέων Icon_minitimeΠαρ Μαρ 23, 2012 5:34 am

Οδοιπορικό στην Ελλάδα της ανεργίας των νέων,έκανε η δημοσιογράφος του BBC, Chloe Hadjimatheou παρουσιάζοντας μας τις ανησυχίες, τα άγχη τους και φυγή τους στο εξωτερικό.

Σπατάλη ταλέντων: Η Ελλάδα της ανεργίας των νέων Une23032012

Περισσότεροι από τους μισούς νέους στην Ελλάδα είναι άνεργοι. Η ανεργία στη χώρα είναι η μεγαλύτερη από οποιαδήποτε χώρα της ευρωζώνης. Πολλοί αισθάνονται εγκαταλελειμμένοι και απογοητευμένοι από το κράτος.

Ο Αιμίλιος Παπάς ανοίγει τη μεγάλη σιδερένια πόρτα σε ένα κτήριο που τέλει υπό κατάληψη κοντά στην πλατεία Εξαρχείων, στο κέντρο της Αθήνας. Αποκαλύπτεται ένα τεράστιο πενταώροφο κτίριο με ψηλά ταβάνια και μια μεγάλη σκάλα.
"Ήταν επικίνδυνα για την υγεία όλης της κοινότητας, γεμάτη από νεκρά πτηνά και σκουλήκια" λέει στη δημοσιογράφο για το εγκαταλελειμμένο κτήριο, το οποίο αποκαλεί τώρα "το σπίτι".

Τους τελευταίους μήνες ο αριθμός των ανέργων στην Ελλάδα έχει εκτοξευθεί. Συνολικά το 51,1% των νέων είναι άνεργοι και ο Αιμίλιος είναι ένας από αυτούς.
Αυτός και οι φίλοι του ζουν σε ένα πρώην γραφείο κοινωνικής ασφάλισης. Όλοι τους άνεργοι ηλικίας 18 έως 32 ετών.
Εκεί μένει και ο 60χρονός Γιώργος Κουτσελάς ο οποίος ήταν άστεγος. "Δούλεψα το μεγαλύτερο μέρος της ζωής μου, αλλά κανένα από τα αφεντικά μου δεν κατέβαλε ασφαλιστικές εισφορές, έτσι τώρα δεν παίρνω σύνταξη" και συμπληρώνει "Όσον αφορά το ελληνικό κράτος, γι' αυτό δεν υπάρχω".

Το επίδομα ανεργίας στην Ελλάδα είναι διαθέσιμο μόνο σε άτομα που έχουν πληρώσει τις εθνικές ασφαλιστικές εισφορές και δεδομένου ότι πολλοί νέοι άνθρωποι δεν είχαν ποτέ μια δουλειά, δεν έχουν το δικαίωμα σε οποιαδήποτε οικονομική βοήθεια.
Ακόμη και για εκείνους που το λαμβάνουν, 360 ευρώ το μήνα, αυτό σταματάει να δίνεται μετά από ένα χρόνο.

Η 27χρονη Ελένη Κατσαρεά είναι και αυτή άνεργη. Αν και νέα ανησυχεί ότι δε θα βρει ποτέ δουλειά."Προσπαθώ να μην το σκέφτομαι γιατί έχω πάρα πολύ άγχος", λέει.
Είναι η μοναδική στην οικογένειά της που πήγε στο πανεπιστήμιο. Ωστόσο ποτέ δεν φαντάστηκε ότι θα μείνει άνεργη.

Σήμερα, όμως, ένας στους τρεις πτυχιούχους στην Ελλάδα είναι χωρίς εργασία και η ανεργία μεταξύ των μεταπτυχιακών φοιτητών έχει διπλασιαστεί.
Όταν δεν ψάχνει για δουλειά η Ελένη πηγαίνει στο κέντρο της πόλης όπου γίνονται διαδηλώσεις σχεδόν κάθε μέρα.

Η διαρροή εγκεφάλων
Η γενική γραμματέας του Υπουργείου Εργασίας, Άννα Στρατινάκη , παραδέχεται ότι το υπουργείο μάχεται για τη συνολική αναδιάρθρωση του δημόσιου τομέα.
"Οι νέοι πρέπει να δείξουμε αντοχή, θάρρος και αλληλεγγύη, έτσι ώστε να μπορέσουμε να ξεπεράσουμε αυτή τη δύσκολη περίοδο", λέει.
Αλλά η αντοχή, το θάρρος και η αλληλεγγύη δεν μπορούν να πληρώσουν το ενοίκιο και έτσι, πολλοί μορφωμένοι νέοι βλέπουν το μέλλον τους στο εξωτερικό.
Μια πρόσφατη έρευνα δείχνει ότι σχεδόν το 85% των Ελλήνων που σπουδάζουν στο εξωτερικό δεν σχεδιάζουν να επιστρέψουν.
Στο Διεθνή Αερολιμένα Αθηνών ο 25χρονός Γρηγόρης Παναγιωτόπουλος ελέγχει τις αποσκευές του λίγο πριν αποβιβαστεί στο αεροπλάνο για την Τεργέστη στην Ιταλία. Εκεί θα εργαστεί μηχανικός .
Καθώς φεύγει, ο Γρηγόρης παίρνει μαζί του τις δεξιότητες και την εκπαίδευσή του. Ο κίνδυνος για την Ελλάδα είναι ότι η διαρροή εγκεφάλων θα μπορούσε να αφήσει τη χώρα χωρίς να τους ίδιους τους ανθρώπους που απαιτούνται για την ανοικοδόμηση της οικονομίας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Σπατάλη ταλέντων: Η Ελλάδα της ανεργίας των νέων
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Ψυχολόγος ζητά ψυχολόγο να τον βγάλει από το αδιέξοδο(της ανεργίας)!!
» Ζητείται Χημικός-Φαρμακοποιός να εφεύρει....το φάρμακο κατά της ανεργίας!!!
» Κάνατε την Ελλάδα πειραματόζωο
» Κρίση και Αυτοκτονίες στην Ελλάδα
» Εγκαταλείπουν την Ελλάδα ακόμα και κορυφαία στελέχη

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Σε...δουλειά να βρισκόμαστε! :: Εργασία :: Η απαισιόδοξη πλευρά-
Μετάβαση σε: